Chovateľská stanica
Morské OkoŠtandard Tatranského Duriča...

Exteriérové vlastnosti


Výška -
v rozpätí 34 – 42 cm ( sučka 34 – 38 cm, pes 37 – 42 cm)

Celkový vzhľad -
nižší, ľahšej stavby tela, harmonický. Jednoznačne obdĺžnikový rámec, pevná kostra, rovný chrbát, mierne zvýraznený kohútik, chvost šabľovito nesený. Pevný, dobre osvalnatený krk, hlava ušľachtilá s dlhším uchom nepresahujúcim nos.

...
Hlava -
jemne pretiahnutá, temeno hlavy primerane široké, mierne klenuté s jemným výbežkom medzitemennej kosti, výrazné nadočnicové oblúky, zreteľný čelový sklon (stop), ktorý rozdeľuje časť hlavy medzi tylovým hrboľom a končekom nosa. Línia nosa (papuľa) nesmie byť dlhšia ako temeno hlavy. Línie nosového chrbta a lebky sú rovnobežné.

...
Nos -
primerane veľký a široký, nosné otvory zreteľne otvorené, farba nosa čierna.

Papuľa -
nesmie byť kvadratická, symetricky sa zužuje k nosovej časti, nie príliš špicatá, chrbát nosa rovný, prípadne jemne klenutý. Pysky dobre kryjú dolnú čeľusť, zreteľný ústny kútik.

Uši -
širšie nasadené v rovine oka, stredne dlhé a dlhšie, nie príliš úzke, dole zaoblené, bez záhybov, voľne zavesené v tesnej blízkosti líc.

Oči -
tmavohnedé alebo hnedé, primerane veľké, mandľového tvaru, nie priveľmi hlboko vsadené, ale ani vyčnievajúce.

Chrup -
plnochrupý, nožnicový zhryz.

...
...
Trup -
rovná vrchná línia, ktorá klesá smerom od hlavy k chvostu. Kohútik je málo výrazný, chrbát je mocný a pružný. Bedrá sú primerane krátke, dobré osvalené s harmonickým prechodom na kríže. Hrudník nie príliš široký, dostatočne hlboký a priestranný, rebrá sú oblúkovité, pružné, nasadené šikmo smerom dozadu. Predhrudie dobre vyvinuté, brucho mierne vtiahnuté.

Končatiny -
rovné, správne zauhlené, umožňujúce psovi priestranný a vytrvalý pohyb. Zadné končatiny sú rovné, správne zauhlené, dobre osvalnatené a šľachovité. chyba– vybočené lakte a labky, zbiehavý alebo rozbiehavý postoj zadných končatín.

Chvost -
nasadený v rovine chrbta alebo o niečo nižšie, primerane hrubý, stredne dlhý, siahajúci po pätový kĺb. Chvost je v pokoji nesený zvisle nadol, v akcií šabľovite nahor.

Srsť -
jednoznačne hladká, priliehavá, primerane drsná s dostatočným leskom, na hlave a ušiach a končatinách kratšia.

Farba srsti -
viacfarebné - čierna s presne ohraničenými hnedými alebo hrdzavohnedými znakmi na hlave nad očami, po stranách nosa a pyskov, hrudi a končatinách, okolo konečníka, na spodnej strane chvosta , prípustné sú biele znaky na hrudi a končatinách, prípadne biela lysinka na hlave. Na končatinách medzi bielou a čiernou srsťou je vhodná srsť hnedej farby (dedičstvo po starých kopovoch).

jednofarebné - hnedá farba – od svetlohnedej až po gaštanovohnedú , všetky s alebo bez prímesí čiernej farby Správna pigmentácia nosa a pazúrov (čierne)

...

Povahové vlastnosti

-
veľmi inteligentné, temperamentné plemeno s dobrou ovládateľnosťou, dobrým kontaktom na majiteľa, s vyrovnanou povahou bez známok agresivity voči okoliu, bez známok bojazlivosti

-
pri práci vytrvalý, samostatne pracujúci s hľadaním (pri durení) na kratšiu až strednú vzdialenosť (cca 300 – 400 m ) s vynikajúcim čuchom a orientáciou v teréne

-
hlasitý (voľný hlas) na teplej stope a pri kontakte so zverou – tzv. hlásič.

-
mimoriadna odvaha pri kontakte so zverou (najmä diviačia a škodná zver).

Chovateľská stanica Morské Oko, Petrovce nad Laborcom č. 119, 071 01, jevcak@lesyservis.sk
MJ © 2015 Všetky práva vyhradené.